Chroń się od zaraz !

Co to jest malaria

Malaria (inaczej zwana zimnicą) jest śmiertelną chorobą pasożytniczą. Wywołana jest przez pierwotniaka z rodzaju plazmodium, który może być przeniesiony na człowieka poprzez ukłucie zainfekowanego komara. Komary przenoszące malarię (tzw.: wektory) są najbardziej aktywne po zmroku. Do zarażenia może dojść także w wyniku przetaczania zakażonej krwi.

Znanych jest kilka gatunków zarodźca wywołującego malarię u ludzi:

  • Plasmodium falciparum – powoduje tzw. malarię tropikalną
  • Plasmodium vivax
  • Plasmodium malariae
  • Plasmodium ovale

Ostatnio pojawiły się doniesienia o nowym gatunku: Plasmodium knowlesi

Najpowszechniej występują Plasmodium falciparumvivax.
Najbardziej śmiertelne zagrożenie stanowi Plasmodium falciparum.

W zależności od gatunku rożni się nieco przebieg choroby, sposób jej leczenia i możliwe powikłania. Najgroźniejszy jest gatunek P. falciparum, po zarażeniu ktorym możliwymi powikłaniami są: niedokrwistość, niewydolność nerek i malaria mózgowa.

Choroba charakteryzuje się m.in.: nawracającymi napadami gorączki. Napady gorączki najczęściej powtarzają się co 2 lub 3 dni (zależnie od rodzaju plazmodium). Niestety nie ma żadnych pewnych objawów klinicznych potwierdzających malarię ani takich, które zdecydowanie ją wykluczają. Jest to jedna z przyczyn, dlaczego leczenie zawsze powinno się odbywać pod nadzorem lekarza. Okres wylęgania wynosi średnio 12-14 dni, ale w niektórych przypadkach objawy mogą wystąpić po 8-10 miesiącach od zarażenia.

  • Na podstawie: Knap J.P., Myjak P. Malaria w Polsce i na świecie – wczoraj i dziś. Alfa-medica Press, 2009; WHO International Travel Health 2011; Kuna A., Wroczyńska A., Majer L. Zdrowie w tropiku. Poradnik dla podróżujących. Med. Praktyczna 2011

Sprawdź niebezpieczne regiony

Zobacz na mapie Mapa niebezpiecznych regionów

Malaria występuje w ponad 100 krajach świata – przede wszystkim w obszarach tropikalnych.

Zobacz mapę

Zobacz pytania i odpowiedzi

Najnowsze pytania

Czy wyjeżdżając do Zjednoczonych Emiratów Arabskich należy się szczepić na jakieś choroby. Czy należy przyjmować leki przeciw malarii? Czytaj dalej

Poleć znajomemu